Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną tych z instytucji, które realizują ustawę o tzw. rencie wdowiej. Do 18 czerwca do ZUS wpłynęło ponad 930 tys. wniosków. Tylko w wielkopolskich placówkach ZUS przyjęto ich ponad 85 tys. 88 proc. wszystkich wniosków o rentę wdowią obsłuży ZUS.
Od 1 lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania
lub odmowy renty wdowiej. Moment otrzymania decyzji nie będzie tożsamy z wypłatą środków. Może się zdarzyć, że część klientów otrzyma świadczenie przed dostarczeniem decyzji – tłumaczy Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Renty wdowie będą wypłacane przez ZUS od 1 lipca 2025 r. w dotychczasowych terminach wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych tj. 1-go, 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca. Renta wdowia to połączone świadczenia, np. 100 proc. świadczenia własnego oraz 15 proc. świadczenia przysługującego po zmarłym małżonku lub odwrotnie. W przypadku około 300
tys. świadczeń wypłacanych przez ZUS i inne organy emerytalne i rentowe (IOR) – klient otrzyma dwa przelewy: jeden z ZUS, a drugi z innej instytucji. Dostanie natomiast jedną decyzję – od tego organu, który będzie wypłacał 15 proc. świadczenia. Z drugiej instytucji, otrzyma informację o kontynuowaniu wypłaty dotychczasowego świadczenia w wysokości 100 proc. Inne organy emerytalne i rentowe (IOR) tj. Biuro Emerytalne Służby Więziennej (BESW) otrzymało 547 wniosków o rentę wdowią (stan na 30.05.2025 r.), Wojskowe Biuro Emerytalne (WBE) – 3 506 wniosków (stan na 30.05.2025 r.), Zakład Emerytalno-Rentowy
(MSWiA) – 5 559 wniosków (stan na 30.05.2025 r.). Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) otrzymała natomiast 117 457 wniosków (stan na 4.06.2025) i już rozpoczęła wysyłkę decyzji.
Ostatnie z
W lutym zmienią się zasady wypłaty świadczenia 800+ dla obywateli Ukrainy ze statusem UKR, którzy przebywają
Na ulicach Wolsztyna nie nie tylko pojawił się miejski autobus. Czekaliśmy na niego 36 lat, ponieważ
Nowe zasady „małego ZUS plus” ułatwią przedsiębiorcom korzystanie z ulgi. Wielu z nich może wrócić do
