Bez osłonek

4 mins read

Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Wolsztynie ukazała się informacja burmistrza, w której m.in. czytamy, że dotarło pismo przesłane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego z pytaniem o dofinansowanie programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro, realizowanego w Wielkopolsce.
Już pierwsze słowa tego pisma z Urzędu Marszałkowskiego wprowadzają w błąd. Otóż metoda in vitro nie leczy niepłodności. Kobieta, która poddaje się in vitro nadal jest bezpłodna. Burmistrz we wspomnianej opublikowanej informacji, stwierdził, że w tej chwili nie ma w budżecie gminy na to środków (od redakcji: koszt jednego zabiegu in vitro wynosi około 8 tysięcy złotych). Obiecał jednak, że „złoży wniosek o przyjęcie przez Radę Miejską w Wolsztynie uchwały dotyczącej wsparcia finansowego programu in vitro w Wielkopolsce jeszcze w roku 2021 oraz w roku 2022”.

W 2010 roku w felietonie „Bez osłonek” w nr 13(430) pisałam o spotkaniu dziennikarzy na konferencji, której temat brzmiał „Media i bioetyka – dziennikarze w służbie prawdy”.
Oto fragmenty.
Na tej konferencji doktor Tadeusz Wasilewski, ginekolog, położnik z Białegostoku, mówił na temat: „Dlaczego „nie” dla in vitro?”. Przyznał, że przez 14 lat zajmował się tą metodą. Był wtedy bardzo bogatym człowiekiem. Po 14 latach stwierdził, że ta metoda kłóci się z etyką. Przez pół roku nie wiedział, co ma robić. Nawiązał kontakt z profesorem Thomasem Hilgersem, ginekologiem i położnikiem z Omaha w stanie Nebraska (USA). Profesor Hilgers jest specjalistą w leczeniu niepłodności, członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Laserowej i Towarzystwa Chirurgii Reprodukcyjnej, dyrektorem Instytutu Pawła VI i profesorem Creighton University w Omaha. Razem ze swoim zespołem stworzył i stale rozwija NaProTechnology – innowacyjną i skuteczną metodę zapobiegania, wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń zdrowia prokreacyjnego, w tym obniżonej płodności. Profesorowi pomagał finansowo Jan Paweł II, dlatego Thomas Hilgers postanowił odwdzięczyć się, szkoląc polskich lekarzy.
Drugi prelegent dr Maciej Barczentewicz wygłosił wykład pt. „Niepłodność małżeńską trzeba leczyć, czyli NaProTechnology nie jest szarlatanerią”. Powiedział, że metoda ta jest tańsza, bezpieczniejsza dla kobiety i gwarantuje wykorzystanie wszystkich metod leczenia, także operacyjnego. Takich operacji nie wykonywano w Polsce. Dzięki kontaktom z prof. Hilgersem, tego typu leczenie prowadzi jeden z profesorów w Warszawie. Obaj ginekolodzy prowadzą ośrodki leczenia niepłodności w Białymstoku i Lublinie.

Może więc radni, którzy będą decydować o przyznaniu środków na in vitro zapoznają się z wynikami leczenia niepłodności metodą naprotechnologii, a skoro ta metoda jest tańsza, przeznaczą na nią środki z budżetu gminy Wolsztyn.
In vitro nie leczy niepłodności, naprotechnologia tak.
W tej chwili w Polsce jest ponad 10 ośrodków leczenia niepłodności metodą naprotechnologii.
Najbliższe ośrodki są w Poznaniu:
Pro Life Clinic Sp. z o.o. w Poznaniu, Kosińskiego 14/1, (tel. 61 225 99 88),
PL Certus – Szpital i Ambulatorium w Poznaniu, ul. Grunwaldzka 156. (tel. 61 860 42 00).
Pozostałe ośrodki leczenia są w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku i Białymstoku.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Kto dołki kopie…

Następny

Nowy punkt szczepień w Wolsztynie

Ostatnie z

Dziś Dzień Dziadka

Dziadek, Leon Ratajczak, był bardzo ważną osobą w moim życiu. Zawsze można było na niego liczyć

Babcia na fajfie

Ludzie, no to mamy, co mamy. Dziadek zawsze tak trzeźwo myśli i teraz gada nam, że

0 0.00