Prymas Stefan kardynał Wyszyński na Ziemi Wolsztyńskiej

3 mins read

Gdy w sierpniu 1990 roku, grupa wolsztyńskich pielgrzymów dotarła do Castel Gandolfo na spotkanie z Papieżem, Jan Paweł II podszedł do nich i zapytał: A skąd ta pielgrzymka? Z Wolsztyna Ojcze święty – odkrzyknęli chórem. Papież zamyślił się na chwilę… Wolsztyn, Wolsztyn… to chyba gdzieś blisko Obry..? Wszyscy wybuchnęli radosnym śmiechem. Przypomniał sobie, że przecież był tam dwadzieścia lat wcześniej razem z Prymasem, kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

OBRA – to miejscowość leżąca na tzw. szlaku cysterskim, podobnie jak nieodległy Wągrowiec. Tu w pocysterskim klasztorze, mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, zgromadzenia misyjnego założonego przez świętego Eugeniusza de Mazenoda. W czerwcu 1970 roku tu w Obrze, miały miejsce uroczystości 50 – lecia przybycia oblatów do Polski. Na przygotowanym za klasztorem placu, modlił się zaproszony Episkopat Polski, polscy oblaci z kraju i zagranicy, delegaci uczelni i zakonów, oraz tysiące wiernych. Wśród najdostojniejszych gości byli – Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, oraz kardynał Karol Wojtyła – ówczesny Metropolita Krakowski.

To była wielka i niezapomniana uroczystość. Odnowiony obraz Matki Bożej Pocieszenia z przyklasztornego kościoła świętego Jakuba, który jest także kościołem parafialnym, ustawiony na feretronie w uroczystej procesji, wraz z Prymasem Polski, idącym pod baldachimem zaraz za feretronem z obrazem M.B. Pocieszenia (na pierwszym planie w środku ówczesny przełożony generalny oblatów – Ojciec Leo Deschateles), wniesiony został na ołtarz polowy.

Procesyjny przemarsz do ołtarza polowego na boisku seminaryjnym – pod baldachimem niewidoczny na zdjęciu ksiądz Prymas

Obecność księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego na oblackiej uroczystości jubileuszowej w Obrze, to również wizyta przy tej okazji w miejscowej parafii pw. św. Jakuba. W bocznym ołtarzu barokowego wnętrza kościoła parafialnego, znajduje się wspomniany obraz Matki Bożej Pocieszenia.

Powitanie księdza Prymasa Wyszyńskiego przez dzieci w trakcie uroczystości 50 – lecia Misjonarzy Oblatów w 1970 roku – w tle nieżyjący już i spoczywający na oblackim cmentarzyku w Obrze a pochodzący z Moch śp.O. Tadeusz Hajduk OMI; w głębi zdjęcia były dziekan wolsztyński – ks. Stanisław Michalak
Obraz Matki Bożej Pocieszenia

Po tej wizycie księdza Prymasa, jak wynika z zapisu w kronice parafialnej, nastąpiło wyraźne wzmożenie kultu Matki Bożej w tym pięknym obrazie. W 1993 roku, staraniem ówczesnego proboszcza O. Henryka Tomysa omi, wpisano Obrę na listę niekoronowanych maryjnych sanktuariów w Archidiecezji Poznańskiej.

Włodzimierz Chrzanowski

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Szkolny konkurs o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim

Następny

Komentarz do wystawy pt. ,,Rodzina Bogiem silna”

Ostatnie z

Babcia na fajfie

Ludzie, no to mamy, co mamy. Dziadek zawsze tak trzeźwo myśli i teraz gada nam, że

Najnowsze wydawnictwa biblioteki

Nakładem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn ukazała się książeczka autorstwa Tomasza Weissa „Kolorowanka Powstanie Wielkopolskie

0 0.00