Warsztaty Terapii Zajęciowej także zdalnie

5 mins read

W tym roku Warsztaty Terapii Zajęciowej obchodzić będą dziesięciolecie. Proszę przypomnieć kto może uczestniczyć w warsztatach – pytam panią kierownik Agatę Matysiak. 

– Uczestnikami warsztatów mogą być osoby posiadające prawnie potwierdzony status niepełnosprawności i posiadające w swoim orzeczeniu o niepełnosprawności wskazanie do uczestnictwa w terapii zajęciowej. 

Czas pandemii pewnie przeszkodził w realizacji zajęć?

– To prawda. Czas pandemii narzucił nam wszystkim wiele ograniczeń stawiając przed nami  nowe wyzwania, również i w Warsztatach Terapii Zajęciowej.  Musieliśmy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości, w reżimie sanitarnym proponując naszym podopiecznym nowe zasady działania. Przez kilka miesięcy 2020 roku, tak jest obecnie od dnia 29 marca 2021r. decyzją wojewody wielkopolskiego w związku  z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 działalność Warsztatu jest czasowo zawieszona. W związku z nową sytuacją staraliśmy się utrzymywać stały kontakt z naszymi uczestnikami. Pracownicy Warsztatu z zaangażowaniem i empatią podeszli do wykonywania swoich obowiązków przechodząc na tryb pracy zdalnej utrzymując systematyczny kontakt (telefoniczny, email, poprzez łącza internetowe…)

z podopiecznymi ich rodzinami/opiekunami.  Kontynuując proces rehabilitacji instruktorzy terapii zajęciowej, rehabilitant, psycholog proponują uczestnikom zadania, ćwiczenia, które mogą wykonywać w ramach terapii zajęciowej w domu,  przekazują materiały, prezentacje, narzędzia do pracy. Prowadzą rozmowy wspierające, przypominające o zachowaniu ostrożności, podnoszące na duchu. 

Chociaż sytuacja zmusiła nas do pracy zdalnej, większość uczestników chętnie kontynuuje działania w domu, bierze udział w organizowanych konkursach plastycznych, artystycznych, choć bardzo często słyszymy, że tęsknią za wspólnymi zajęciami w placówce. Zdajemy sobie sprawę, że to nie jest to samo co codzienne spotkania w warsztacie, rozmowy z kolegami, koleżankami, pracownikami …. Podczas rozmów czuje się, że brak możliwości korzystania ze wspólnych zajęć powoduje dużą pustkę i niepokój wśród uczestników. 

Miałam okazję przekonać się jakie ciekawe są te warsztaty. W jakich najchętniej zajęciach uczestniczą osoby przychodzące na warsztaty?

– W każdej pracowni specjalistycznej prowadzone są zajęcia zgodne ze specyfiką pracowni. Najchętniej uczestnicy wykonują prace rękodzielnicze, np. prace w drewnie, decoupage na drewnie, hafty diamentowe, ozdoby z kawy, szycie ręczne… Z dużym zaangażowaniem  wykonują drobne elementy  do kartek okolicznościowych, które zawsze cieszą się zainteresowaniem innych. Zbliża się miesiąc maj, czas komunii świętych w związku z tym obecnie wspólnie z uczestnikami wykonujemy między innymi zaproszenia, życzenia komunijne.

Uczestnicy warsztatów to nie tylko mieszkańcy Wolsztyna. Ile osób w tej chwili korzysta z zajęć?

– Obecnie z zajęć korzysta 35 osób z 3 gmin powiatu wolsztyńskiego, w tym z gminy Wolsztyn mamy 27 uczestników. 

Jakie ma pani kierownik plany na najbliższe tygodnie ?

– Patrząc optymistycznie liczę na to, że Warsztat od 4 maja ponownie zostanie otwarty dla naszych podopiecznych, chociażby w formie zajęć rotacyjnych (tak jak to było w miesiącu lutym i marcu bieżącego roku). Jesteśmy przygotowani do pracy stacjonarnej z zachowaniem reżimu sanitarnego. 

Czekamy na naszych uczestników. Tak jak i oni czekają do wyjścia z domu i spotkania z rówieśnikami. 

Anna Domagalska

Praca uczestników podczas pracy zdalnej w domach

Agnieszka wycina elementy do kartek okolicznościowych
Agata przy pracy – haft diamentowy
Adam maluje na drewnie

Prace w warsztacie przed Świętami Wielkanocnymi

Małgosia w pracowni krawiectwa i haftu
Asia w pracowni stolarskiej

Praca zdalna w domach

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Oferta pracy

Następny

Nr 8(668) maj 20219

Ostatnie z

Babcia na fajfie

Ludzie, no to mamy, co mamy. Dziadek zawsze tak trzeźwo myśli i teraz gada nam, że

Najnowsze wydawnictwa biblioteki

Nakładem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn ukazała się książeczka autorstwa Tomasza Weissa „Kolorowanka Powstanie Wielkopolskie

0 0.00