Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników banków

3 mins read

23 kwietnia policjanci Wydziału Kryminalnego wolsztyńskiej jednostki przyjęli zawiadomienie dotyczące oszustwa, którego ofiarą padła 59-letnia mieszkanka gminy Wolsztyn.

Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że wszystko zaczęło się 22 kwietnia w godzinach popołudniowych. Do kobiety zadzwonił nieznany mężczyzna przedstawiając się, jako pracownik banku, w którym kobieta miała swoje konto. Mężczyzna poinformował ją, że doszło do próby wyłudzenia pożyczki na jej dane. Jak stwierdził, bank podjął już stosowne kroki, jednakże w celu pełnej ochrony konta kobieta musi zainstalować na swoim smartfonie wskazaną przez niego aplikację.

Kobieta sądząc, że rzeczywiście rozmawia z pracownikiem banku pobrała aplikację i zainstalowała ją na swoim telefonie. W rzeczywistości, nieświadoma zagrożenia, zainstalowała program do zdalnego sterowania systemem operacyjnym telefonu.

Mężczyzna prowadził z kobietą rozmowę, w trakcie której stosował różnego rodzaju manipulacje, między innymi zastrzegł, że przez cały czas połączenia musi byś sama w pomieszczeniu. Po pewnym czasie „przełączył” rozmowę do innego biura. Od tej chwili kobieta rozmawiała ze wspólniczką mężczyzny, która przedstawiła się, jako specjalista działu technicznego banku. W czasie czterogodzinnej rozmowy kobieta nieświadoma zagrożenia zatwierdzała poprzez SMS kolejne ruchy na swoim koncie. Sytuacja powtórzyła się następnego dnia, kiedy „pracownica banku” ponownie skontaktowała się z kobietą. Kolejna rozmowa prowadzona była w tonie podobnym do poprzedniej i trwała około godziny.

Po kilku kolejnych godzinach, kiedy kobieta sprawdziła stan swego konta bankowego okazało się, że jest na nim około 40 tysięcy złotych zadłużenia wynikającego z zaciągnięcia przez przestępców dwóch pożyczek.

W sprawie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze. W przypadku ustalenia sprawcó mogą oni trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Policjanci apelują do wszystkich o daleko idącą ostrożność w podobnych przypadkach. Nigdy nie pozwalajmy nieznanym osobom na zdalny dostęp do swoich komputerów, czy smartfonów. Nigdy też nie udostępniajmy im danych swoich kont bankowych. W takich przypadkach ostrożność, nawet jeśli okaże się przesadna może być zachowaniem, które uchroni nas przed staniem się ofiarą oszusta.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Następny

Wolsztyński Dom Kultury przygotował atrakcję na Dni Ziemi Wolsztyńskiej

Ostatnie z

Bez osłonek

Jaki był ten 2021 rok? Niektórzy z nas dokonują bilansu, wspominają najważniejsze wydarzenia. Wśród noworocznych życzeń

To był rok…

2021 rok był Rokiem Rodu Mielżyńskich. W listopadzie relacjonowałam spotkanie młodych historyków w Ostoi, w Chobienicach,

Czy wiecie, że…

Jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku, plac wokół kościoła farnego w Wolsztynie, nazywany był ,,cmentarzem przykościelnym”..?

0 0.00