Melomani nie zawiedli się

/
1 minuta czytania

Sierpień obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych w Wolsztynie.

Od 28 lat melomanii uczestniczą w koncertach organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. W tym roku odbyły się cztery koncerty – inauguracyjny w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, a pozostałe 3 w wolsztyńskiej farze.
W 1991 roku ksiądz proboszcz parafii farnej w Wolsztynie Piotr Markiewicz organizował koncerty, na których występowały zespoły muzyczne z Wolsztyna i okolicznych miejscowości m.in. wstąpił chór Kanon prowadzony przez pana Zdzisława Barskiego. Występowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Nowym Tomyślu oraz Zespół Kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów w Obrze. Dzięki nawiązanej współpracy z profesorem Sławomirem Kamińskim oraz zaangażowaniu siostry księdza proboszcza Markiewicza, pani dr inż. Marii Markiewicz – Wrzeciono udało się zorganizować 22 stycznia 1994 roku koncert kameralno- organowy. Pan Sławomir Kamiński zaproponował, aby festiwal miał charakter międzynarodowy i tak się stało. W ciągu 28 lat wystąpiło wielu wybitnych artystów z kraju i z zagranicy.
Obecny proboszcz ks. kanonik Sławomir Majchrzak zainicjował remont zabytkowych organów firmy braci Walther w barokowej farze wolsztyńskiej i dzięki temu umożliwił wykorzystanie ich podczas koncertów. Od 2015 roku koncerty festiwalowe odbywają się w obu zabytkowych wolsztyńskich świątyniach.

W 2013 roku Arcybiskup poznański Stanisław Gądecki Metropolita Poznański przyznał nagrodę za ,,Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej” organizatorom festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie. Nagrodę przyjął profesor Sławomir Kamiński, dyrektor artystyczny festiwalu.
Tegoroczne koncerty cieszyły się zainteresowaniem. Podczas trzeciego koncertu swoim śpiewem zachwyciła Ewa Gubańska z Włoch (mezzosopran). Wystąpili Tomasz Gubański (obój) i Sławomir Kamiński (organy). W czwartym koncercie wystąpił Mario Penzar z Zagrzebia (Chorwacja oraz zespół wokalny Affabre Concinui.

Z pewnością wszyscy artyści występujący podczas tegorocznego festiwalu zapamiętają gorące przyjęcie przez publiczność.

A.D.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Rozpoczęcie roku w Szkole Podstawowej w Karpicku

Następny

7 września 1939 roku Niemcy wkroczyli do Wolsztyna

Ostatnie z

Festyn dla dzieci

W sobotę, 8 czerwca na boisku w Chorzeminie odbył się Dzień Dziecka współorganizowany przez MLKS Orkan