Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej w PIT

/
3 mins read

Ulga termomodernizacyjna jest rozwiązaniem dedykowanym właścicielom oraz współwłaścicielom domów jednorodzinnych.

 • Z ulgi mogą skorzystać trzy grupy podatników.
 • Odliczeń można dokonać w zeznaniu podatkowym

PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28.

Kto może skorzystać z ulgi

Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego (wolnostojącego, także w zabudowie szeregowej, bliźniaczej lub grupowej), to możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej” – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Ulga obejmuje podatników podatku PIT opłacających podatek:

 • według skali podatkowej (12% lub 32%),
 • według 19% stawki podatku liniowego,
 • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Kiedy przysługuje ulga

 • Z ulgi skorzystasz, jeśli poniesiesz wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego wymienione w załączniku do rozporządzenia [1].
 • Nie możesz skorzystać z ulgi, jeśli budynek nie jest oddany do użytku (jest w budowie).
 • Czas realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie może przekraczać 3 lat.
 • Odliczyć można wydatek wraz z VAT, o ile nie odliczyłeś tego podatku na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
 • Gdyby kwota odliczenia nie miała pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, można dokonywać odliczeń przez kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
 • Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały dofinansowane ze środków Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Co jest potrzebne

Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest możliwe po złożeniu odpowiednich dokumentów. Ulgę możesz odliczyć, jeśli posiadasz fakturę wystawioną przez podatnika VAT czynnego.

Podstawą do odliczenia może być również faktura zawierającą podatek od wartości dodanej wystawiona przez podmiot z państwa członkowskiego UE.

Jakie zeznanie złożyć

Odliczeń dokonujesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).

[1] Katalog wydatków, które podlegają odliczeniu został określony rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Więcej na temat ulgi termomodernizacyjnej na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Samobójstwo Europy

Następny

Zgubione dokumenty

Ostatnie z

Powrócili do gry

Przemęckie Stowarzyszenie Kopa Sportowego „Kontra” w Kluczewie rozpoczęło 10 września rundę jesienną . 92 graczy zasiadło