FIFNY ELEGANT I JEGO KLUNKRY

4 mins read

W piątek 2 czerwca o godzinie 17.30 w Muzeum i Ogrodach Doktora Kocha odbędzie się kameralny, sentymentalny i niezwykły wernisaż prac malarskich, rysunków, szkiców, osobistych archiwaliów, nagród oraz unikatowych strojów Mody Polskiej z prywatnej kolekcji Jerzego Antkowiaka, najwybitniejszego projektanta ,kreatora ,stylisty ,twórcy i legendy polskiej mody -pochodzącego z Wolsztyna.

Tu się urodził 18 maja 88 lat temu, spędził dzieciństwo i zdał maturę. Tu jego mama Zofia prowadziła sklep z kapeluszami, a ojciec pracował u notariusza Jarysza. Tu wraca myślami , twórczością i marzeniami.

Jerzy Antkowiak to najbardziej gorące nazwisko w branży modowej powojennej Polski. To synonim elegancji i dobrego stylu. Ubierał żony dygnitarzy, gwiazdy, Polki i Polaków, którym nie było wszystko jedno jak wyglądają. Do Polski przemycał paryską estetykę i pomimo PRL-owskich deficytów tworzył piękne kreacje. Moda Polska pod jego skrzydłami z marki stała się legendą a jaskółka w logo marki powiewem wolności za żelazną kurtyną.

Współcześnie Jerzy Antkowiak lekką ręką, z przymrużeniem oka i z niesamowitą intensywnością tworzy obrazy i autoportrety, pisze felietony do gazet, wiersze i z niezwykłą bystrością i poczuciem humoru opisuje rzeczywistość, która go otacza.

Wciąż kocha modę i jest na bieżąco z aktualnymi trendami. Jego kalendarz zawsze jest wypełniony po brzegi zaproszeniami na wystawy , pokazy ,gale i inne uroczystości związane ze światem mody. Za kilka dni w Biurze Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie na ulicy Doktora Kocha 12A odbędzie się niezwykły pokaz, wernisaż oraz spotkanie z wybitnym projektantem. W modnym Wolsztynie poczujemy paryską nutę, o której w swoim wierszu pisze legendarny twórca.

“Z urody moje miasteczko słynie

piękny jak Narcyz jesteś od zawsze

w deszczu jak Paryż, w słońcu zaś Asyż

ty mój Wolsztynie

a gdzie w Wolsztynie paryska nutka

jest między Kochem, Dzinkiem i Rynkiem

moja najsłodsza

ta z butikami ulica Krótka

…bardzo mnie kusi Wolsztynie drogi

powrót do Ciebie

pięknyś jak wszystkie anioły w niebie

a kiedy wrócę i Cię nie zasmucę

to pięknem mody czy chcesz czy nie chcesz

ty mój Wolsztynie Cię zbałamucę”.

Zbigniew Jerzy Antkowiak

Obecność na wernisażu obowiązkowa chociaż nie jest to jeszcze ostatnie słowo Mistrza.

Czas trwania wystawy 2 czerwca do 31 sierpnia 2023.

Kuratorkami wystawy są Katarzyna Jęczmionka z Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie oraz Blanka Poksińska od lat związana zawodowo z życiem twórczym i prywatnym Jerzego Antkowiaka .

tekst: Blanka Poksińska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

W ogrodzie pani Marii

Następny

Nadchodzące wydarzenia w bibliotece

Ostatnie z

Powrócili do gry

Przemęckie Stowarzyszenie Kopa Sportowego „Kontra” w Kluczewie rozpoczęło 10 września rundę jesienną . 92 graczy zasiadło