Gmina Wolsztyn realizuje Rządowy Program Rozwoju Mieszkalnictwa

/
1 minuta czytania

O sprawach mieszkaniowych rozmawiam z panem wiceburmistrzem Tomaszem Spiralskim.

Kilka lat temu rozmawialiśmy na temat budownictwa mieszkaniowego, na które zdecydowały się także miasta w Wielkopolsce.
– Odbyliśmy rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jednak ówczesne warunki nie były zadowalające, ponieważ potencjalni najemcy nie mieli możliwości, w ramach umowy najmu, dojścia do własności.
Obecnie pojawił się Rządowy Program Rozwoju Mieszkalnictwa dla osób o niższych dochodach, których nie stać na zakup mieszkania, na wolnym rynku,
a których dochody są zbyt wysokie, aby otrzymać mieszkanie komunalne. Program ten jest realizowany w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, do której przystąpiła nasza gmina. Polega on na tym, że gmina otrzymuje na początek środki pieniężne z budżetu państwa w wysokości 3 milionów złotych, co jest równoznaczne z objęciem przez gminę udziałów w spółce.
Gmina Wolsztyn wnosi aport w postaci gruntu, na którym będzie realizowane budownictwo wielorodzinne mieszkaniowe. W tym celu wyznaczyliśmy teren przy ulicy Słonecznej, w sąsiedztwie istniejącego już budynku komunalnego. W ramach tego projektu planujemy zbudować ponad 30 lokali mieszkaniowych. Gmina wydała w tym celu decyzję o warunkach zabudowy. Spółka, przy współudziale gminy, opracuje projekt budynku wielorodzinnego. Mieszkania będą przeznaczone pod wynajem z opcją dojścia do własności przez potencjalnego najemcę. Zasady i kryteria najmu będzie określać gmina poprzez uchwałę Rady Miejskiej. Najemcy Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej partycypują w kosztach budowy tego budynku wielorodzinnego, co będzie uwzględniane w czynszu najmu. Do tego czynszu przewidziane są dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju
Mieszkalnictwa. Przewiduje się, że stawka czynszu będzie niższa aniżeli czynsz na wolnym rynku. Ten program skierowany jest dla ludzi młodych, których nie będzie stać na kupno mieszkania, z wysokim oprocentowaniem kredytu.
Przy obecnych kosztach budowy budynków mieszkalnych czy lokali, wydaje się, że program ten spełni swoją rolę na naszym terenie.
Przy okazji zapytam też o pałac w parku wolsztyńskim. Parę miesięcy temu mówił pan o przygotowanej dokumentacji na remont pałacu, a jak wygląda sytuacja dzisiaj?
– Przed kilkoma dniami ogłoszony został przetarg na modernizację obiektu pałacowego. Inwestycja będzie składała się z dwóch etapów. Pierwszy etap polegać będzie na modernizacji budynku pałacowego celem przywrócenia obiektu do użytkowania. Natomiast drugi etap swym zakresem obejmie otoczenie budynku pałacowego i drogi dojazdowe wraz z parkingami. Ponadto planuje się zmianę nawierzchni asfaltowej na kamień granitowy, pozyskany z rozbiórki rampy kolejowej. Otwarcie ofert przetargowych nastąpi w kwietniu.

Dziękuję za rozmowę

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Wielkopolska: do urzędów skarbowych wpłynęło już milion PIT-ów za 2022 rok

Następny

Nadchodzące wydarzenia w Bibliotece

Ostatnie z