Emir urodził się w wolsztyńskim szpitalu

4 mins read

Witalij i Sofija w dniu ślubu

Witalij i Sofija Matlakowie pobrali się 20. lutego 2020 roku. Do Wolsztyna przyjechali z Ukrainy, z miejscowości Borszczów, będącej siedzibą hromady w rejonie czortkowskim, a obwodzie tarnopolskim. Byli w Wolsztynie krótko, ( październik 2021r.), by wkrótce udać się do Nowego Tomyśla.
W czwartkowy poranek 19 stycznia 2023 roku, o godz. 9.40 przyszedł na świat w wolsztyńskim szpitalu ich synek. Masa jego ciała wynosiła 4200g, a długość 59 cm. Młodzi Ukraińcy nadali swojemu synowi imię Emir.

Emir urodzony w Wolsztynie, podczas trwania wojny w Ukrainie, wyrośnie pewnie na walecznego mężczyznę.

Czy żona była zadowolona z opieki medycznej w Wolsztynie? – zapytałam pana Witalija.

– W Wolsztynie jest bardzo fajny szpital. Bardzo nam się wszystko podobało. Byli tam dobrzy ludzie, szczególnie jedna pani lekarka. Niestety, nie pamiętam jej imienia i nazwiska. Żona zamieściła na stronie internetowej tego szpitala taką oto ocenę: Jestem Ukrainką. Rodziłam w tym szpitalu 19 stycznia 2023 r. Za darmo! (Byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę. ) Byłam bardzo zadowolona z usługi. Wszystko było na najwyższym poziomie – stosunek ( nastawienie) do mnie, wyżywienie, zapewniona opieka nad dziećmi. Zdecydowanie polecam placówkę. Dziękuję wszystkim pracownikom ( służby zdrowia) za wspaniałą pracę. Szczególne podziękowania dla pani położnej ( nie znam jej imienia i nazwiska).

Mały ukraiński chłopczyk urodził się w Wolsztynie. A jacy Polacy urodzili się w Borszczowie, rodzinnym mieście jego rodziców? Otóż urodził się tam na Podolu, pochodzący z kresowej rodziny ziemiańskiej Zbigniew Michał Cerkowiak „BORUTA” (29.9.1910 – 20.09.1944), porucznik kawalerii Wojska Polskiego, dowódca oddziału partyzanckiego OP-15 w akcji „Burza”, a ponadto generał dywizji Wojska Polskiego Bronisław Duch (15.11.1896 – 9.10.1980, Londyn) i wybitny endokrynolog, profesor dr med. Pomorskiej Akademii Medycznej Marek Eisner (18.08.1907 – 18.05.1994). Wyliczyć można by jeszcze wiele innych nazwisk.

Warto też nadmienić, że Borszczów uzyskał prawa miejskie w 1629 roku i herb Wazów – Snopek. W mieście obok kościoła stoi pomnik z 1898r. naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Powiat borszczowski był pierwszym zagranicznym partnerem powiatu nowotomyskiego. Inna ciekawostka jest taka, iż w mieście odbywa się Wrześniowy Festiwal Barszczu. Traveliger.pl podaje, że: Na centralnym placu jednego z ukraińskich miast o wdzięcznej nazwie Borszczów odbywa się co roku we wrześniu Festiwal Barszczu. Całe miasto staje się na ten czas stolicą ukraińskiej gastronomii. Miejscowe gospodynie współzawodniczą ze sobą w przygotowywaniu tradycyjnej potrawy, która dawno temu dała nazwę tej miejscowości.

Mamy cichą nadzieję, że Sofija i Witalij zdradzą nam kiedyś przepis od jakiejś borszczowskiej gospodyni na tę pyszną zupę, bo barszcz każdy Ukrainiec umie ugotować, ale takiego jak w Borszczowie na pewno nie!

Elżbieta Kopowska – Woźna

Zdjęcia z albumu pp. Matlaków.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Walentynki – święto zakochanych przypada w dniu wspomnienia Świętego Walentego

Następny

Wszystko można kupić?

Ostatnie z

0 0.00