Jubileusz biblioteki

3 mins read

16 listopada 2022 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera obchodziła jubileusz działalności. Dokładnie 75 lat wcześniej dzięki staraniom Kazimierza Gabryelczyka – późniejszego długoletniego dyrektora – w Wolsztynie otwarto dla czytelników bibliotekę. Wówczas, w 1947 roku księgozbiór biblioteki liczył 1967 woluminów, czyli porównywalnie jak teraz przybywa książek w ciągu jednego roku. Jednakże dość szybko postępował rozwój biblioteki – zarówno pod względem liczebności księgozbioru, jak i organizowania sieci bibliotek i punktów bibliotecznych w ramach zasięgu terytorialnego powiatu.

Bibliotekę spotykały różne koleje losu. Książnica wielokrotnie zmieniała lokalizację swojej siedziby. Obecnie, od 1989 roku, biblioteka funkcjonuje przy ulicy Gajewskich. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera to nie tylko jedno miejsce – wolsztyńska książnica. Biblioteka w Wolsztynie koordynuje pracę sześciu swoich filii: w Kębłowie, w Obrze, w Starym Widzimiu, w Świętnie, we Wroniawach i w Tłokach. Ponadto od 1999 roku pełni zadania biblioteki powiatowej, nadzoruje merytorycznie pracę bibliotek w gminie Przemęt i Siedlec.

Ten ogrom historii, ludzkich losów i wydarzeń ciężko zawrzeć w kilku zdaniach. Tym bardziej, że przecież z upływem lat zmieniały się zadania i warunki funkcjonowania biblioteki. Jednakże postanowiliśmy choć trochę przybliżyć klimat minionych dni i pokazać czytelnikom bibliotekę na przestrzeni lat, przypomnieć ludzi, którzy tu pracowali i ważne etapy w naszej historii. Przed budynkiem biblioteki ustawiono wystawę pt. „Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera – 75 lat Biblioteki 1947-2022”, na której przedstawiono przekrojowo archiwalne zdjęcia z 75 lat biblioteki począwszy od lat 50-tych.

W dniu jubileuszu dyrektor biblioteki Arleta Prządka i Beata Mróz złożyły wiązankę na grobie pierwszego dyrektora biblioteki Kazimierza Gabryelczyka. Pamiętano także o kwiatach na grobie kolejnego dyrektora biblioteki, którym była Kazimiera Warguła. Tego dnia i podczas następnych dni czytelnikom do książki proponowaliśmy mały, słodki poczęstunek. W przygotowaniu jest też krótki film z wypowiedziami czytelników na temat biblioteki i życzeniami na następne lata działalności.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Z Policji

Następny

Nasze trzy dni w Ukrainie

Ostatnie z

Bez osłonek

W styczniu podsumowujemy miniony rok. Każdy pewnie zapisał w swojej pamięci najważniejsze wydarzenia, nie zawsze dobre,

0 0.00