Odrobili lekcję patriotyzmu

6 mins read

W Przemęcie obchody 104 Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się odprawieniem Mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela koncelebrowanej przez proboszcza ks. Edmunda Jaworskiego i ks. Andrzeja Pawłowskiego. We mszy św. uczestniczyły władze samorządowe z gospodarzem gminy Januszem Frąckowiakiem, liczne delegacje, harcerze ,poczty sztandarowe (27,) przedstawiciele organizacji działających na terenie gminy, młodzież, dzieci ze szkół i przedszkoli i społeczeństwo. Ofiarę Mszy św. sprawowano o błogosławieństwo dla Ojczyzny i mądrą miłość. Wyjątkowy charakter tej uroczystości podkreśliła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteka w Przemęcie. Kazanie wygłosił proboszcz ks. E Jaworski . Kilkakrotnie odwoływał się do słów Papieża Jana Pawła II, który widział zmiany na polskiej ziemi, ale również apelował, abyśmy strzegli swojej tożsamości, tradycji. Ks. proboszcz zwrócił też uwagę na kształtowanie postaw. Mówił o zagrożeniu współczesnego patriotyzmu jako czegoś niezrozumiałego, o próbach odejścia od takiej postawy uznając ją za przeżytek. Mówił o konieczności edukacji, która jest koniecznością i wyzwaniem. Lekcje z patriotyzmu należy odrobić w rodzinie i zacząć od siebie. Wierni modlili się o pomyślność naszego narodu, za rządzących Ojczyzną, aby pamiętali o naszych korzeniach, aby kolejne pokolenia nie zagubiły ważnych dla nas wartości, o godne życie dla żyjących i radość wieczną dla tych, którzy poświęcili życie dla wolności. Ks. proboszcz dodał, że nie ma nic najbardziej niebezpiecznego, jak ślepa miłość, a na zakończenie przytoczył cytat z Wyroku Jowisza Juliana U. Niemcewicza

Przez wspólny język z narody obcemi

Zgaśnie miłość własnej ziemi,

Oddzielność mowy i szat i zwyczajów,

Te jedyne czynią niepodległość krajów;

Gdy wszystkie ludy w jednym staną rzędzie,

Nikt ojczyzny mieć nie będzie.

A także wypowiedź ks. Bp. Tadeusza Pieronka w publikacji: ,,Decyzja Polityczna przyśpieszająca ratyfikację Konkordatu jest możliwa w; -Biuletyn KAI z 30 sierpnia1994 r.” : Kościół popiera starania Polski szybką integrację z Europą, choć ma pewne obawy, aby w procesie integracji uszanowano tożsamość Polski, zarówno jej suwerenność, jak i specyfikę kultury, w tym także religii. Chcemy się znaleźć w Europie, ale pamiętając, że dziedzictwie kultury europejskiej jest pewne specyfikum polskie, dotyczące zwłaszcza wierności chrześcijańskim korzeniom kultury europejskiej. Jesteśmy za tym, aby w Europie mogli mieć swój dom wszyscy, także ci, którzy nie są chrześcijanami, ale chodzi nam o zachowanie tej wspólnej tożsamości.

Za odprawienie Mszy świętej podziękował wójt Janusz Frąckowiak- „zanim pójdziemy oddać hołd tym którzy oddali to, co najcenniejsze dla Ojczyzny, zdrowie, życie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszej uroczystości, strażakom: pocztom sztandarowym, tak licznym, szkołom, harcerzom, orkiestrze, organizacjom społecznym chciałbym się odnieść księże proboszczu do kazania. Patrząc na tę katedrę, na nasze miejscowości na nasze rodziny i poszanowanie przez nie wartości, myślę, że tak, odrobiliśmy tę lekcję z patriotyzmu. Chciałbym dzisiaj tym rodzinom podziękować. Jeżeli dzieci 4-letnie w przedszkolu potrafią zaśpiewać 4 zwrotki hymnu i Rotę to jest to patriotyzm”.

Na Przemęckim Rynku odśpiewano hymn, pod figurą Serca Jezusowego gdzie umieszczone są tablice z nazwiskami miejscowych bohaterów , oddano hołd złożono wiązanki kwiatów, zapłonęły znicze. Z biało czerwonymi chorągiewkami pięknie prezentowała się grupa przedszkolaków. Orkiestra wykonała wiązankę pieśni patriotycznych a wójt życzył radosnego świętowania.

Alina Napieralska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

O Niepodległości w bibliotece

Następny

Komu sprzyjają nałożone na Polskę sankcje?

Ostatnie z

Wiele powodów do radości

1 października przypada pierwsza rocznica konsekracji kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Wolsztynie, której dokonał biskup Szymon

Babcia swoje wie

Ludzie, no trochę się chłodziło. I dobrze, bo akurat z babcią i dziadkiem byliśmy na weselu.