O sobotniej zbiórce i aktywnej wsi

/
1 minuta czytania

Już od 10 lat Związek Międzygminny Obra organizuje, w ramach Światowej Akcji Sprzątania Świata, festyny ekologiczne polegające na przyjmowaniu zużytego sprzętu AGD, RTV – baterii, żarówek, świetlówek i leków w zamian za rośliny lub słodycze.

Od kilku lat partnerem tej akcji jest Nadleśnictwo Wolsztyn, a od dwóch lat KRUS.

W sobotę 24 września odbyła się w nowo oddanym punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Powodowie, zbiórka wyżej wymienionych odpadów.

Z prezesem Związku Międzygminnego Obra panem Krzysztofem Piaskiem rozmawiam o sobotniej akcji, 24 września.

Czy i tym razem była to akcja udana?

– Akcję zaliczamy do udanych. Odwiedziło nas sporo osób, które informowaliśmy również o naszym nowym przedsięwzięciu, polegającym na umożliwieniu dostarczania do specjalnie przygotowanego namiotu sprzętu mebli rzeczy, które są sprawne lub dobre. Celem ich ponownego wydania do użytku. Będzie to polegało na tym, że przez pewien okres te rzeczy będą przyjmowane po czym, w określonym dniu umożliwimy ich nabycie przez potrzebujących. Za około dwa tygodnie będziemy przyjmować wspomniane rzeczy, by na przełomie listopada, grudnia ogłosić możliwość pozyskania przez osoby potrzebujące.

Czy mieszkańcy, którzy nie mogli w sobotę – 24 września w Powodowie oddać zużytego sprzętu mają możliwość oddania go w innymi dniu?

– W każdy roboczy dzień, łącznie z sobotą można przywieźć go do jednego z czterech punktów SZOK, znajdujących się w Błotnicy, Berzynie, w Powodowie i Siedlcu.

Podczas wakacji był pan zaangażowany we współorganizację projektu Aktywna Wieś.

– Projekt Aktywna Wieś to Ogólnopolski Program, którego pomysłodawcą jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Przy jego organizacji wykorzystaliśmy możliwości edukacji ekologicznej.

Projekt organizowany jest na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

31 lipca odbył się festyn w skansenie, w którym uczestniczyły drużyny Kół Gospodyń Wiejskich. Strażacy z OSP prezentowali zasady udzielania pierwszej pomocy, policjanci udzielali informacji o nowych przepisach ruchu drogowego. Wolsztyński szpital przygotował możliwość badania poziomu cukru we krwi, spirometrii czy badanie ciśnienia. Te koła KGW, które najlepiej zaprezentowały się na festynie letnim pojechały do Krasnobrodu, w powiecie zamojskim.

W tym projekcie już ogólnopolskim w dniach od 16 do 18 września uczestniczyli z naszego powiatu przedstawiciele LZS, KGW i OSP.

Pan Krzysztof Piasek był realizatorem tego projektu na terenie powiatu wolsztyńskiego i województwa wielkopolskiego.

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Mierzeja Wolności

Następny

Bez osłonek

Ostatnie z

Festyn dla dzieci

W sobotę, 8 czerwca na boisku w Chorzeminie odbył się Dzień Dziecka współorganizowany przez MLKS Orkan