Pan Szymon Ptak przedstawił sytuację na Ukrainie

/
1 minuta czytania

7 marca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyło się spotkanie z Szymonem Ptakiem, historykiem. Podczas wykładu i rozmowy ze słuchaczami poruszano temat ważny w ostatnich dniach, czyli bieżącą wojnę na Ukrainie. Pan Szymon rozpoczął od wyjaśnienia z perspektywy historycznej, dlaczego w tej chwili na Ukrainie jest ostry konflikt z Rosją. Wskazywał wiele analogii do sytuacji w Europie przed wybuchem II wojny światowej, a także przedstawiał swoją perspektywę możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji. Dowodził jak historia się powtarza i wyjaśniał mechanizmy jej działania. Podobnie jak Adolf Hitler w roku 1938 wsuwał żądania względem Austrii, tak obecnie dzieje się z roszczeniami Rosji wobec Krymu czy Donbasu. Zbliżone również są metody działania – przedstawianie siebie w roli ofiary, argumenty o konieczności obrony ludności niemiecko rosyjsko-języcznej, propaganda imperialna oraz liczne prowokacje, będące formą zaczepki i usprawiedliwienia. Historyk podawał wiele przykładów, takich jak napad na radiostację w Gliwicach.

Prelegent wypowiadał się nie tylko z punktu widzenia historyka, ale także swojego osobistego zaangażowania i doświadczeń. Pan Szymon Ptak wielokrotnie przebywał na Ukrainie, ma kontakt z przyjaciółmi z Ukrainy. Podczas spotkania w bibliotece zorganizowano zbiórkę na potrzebny sprzęt, który trafi do Litynia – miasta partnerskiego Wolsztyna.

Maria Malewicz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

W Dniu Kobiet o kobietach…

Następny

Punkt spisowy w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych