Pożar jachtu w Osłoninie

2 mins read

2 czerwca, o godzinie 17.30 Państwowa Straż Pożarna w Wolsztynie otrzymała zgłoszenie o pożarze jachtu motorowego oraz trzcin w miejscowości Osłonin. Zagrożony był także drewniany most.

Dyżurny SKKP wysłał dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Wolsztyna oraz po jednym zastępie z OSP Kaszczor, OSP Mochy oraz OSP Przemęt.

W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że na łodzi motorowej płynęła czteroosobowa rodzina (dwie osoby dorosłe oraz dwójka dzieci). Podczas wypłynięcia łodzią na jezioro, w odległości około 25 metrów od brzegu doszło do wybuchu w komorze silnika. Rodzina wyskoczyła z łodzi i dopłynęła o własnych siłach do brzegu, a operator zdążył jeszcze wyciągnąć baniak z paliwem (około 20 litrów). Cała rodzina była bezpieczna, nie było potrzeby udzielania pomocy medycznej. Operator jachtu poinformował kierującego działaniami, że na łodzi znajdowało się około 50 litrów paliwa, które może stanowić zagrożenie wybuchem.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu trzech prądów gaśniczych wody w natarciu na palącą się łódź oraz trzciny.

Ograniczono rozlewiska substancji chemicznej poprzez wykorzystanie snopków słomy łączonych przy użyciu sznurka oraz układaniu ich w przesmyku obydwu jezior. Po dotarciu grupy chemicznej na miejsce zdarzenia rozstawiane zostały zapory sorpcyjne z jednej i drugiej strony mostu. Na miejsce prowadzonych działań dojechała ładowarka teleskopowa dzięki której całkowicie spalony jacht został wyciągnięty na brzeg, załadowany na przyczepkę oraz usunięty z terenu działań na posesję właściciela. Po częściowym zebraniu substancji chemicznej z jeziora zdecydowano o wyciągnięciu snopków słomy oraz zmniejszeniu powierzchni rozlewiska wykorzystując dostępną zaporę sorpcyjną. 

asp. sztab. Witold Maciejewski

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Pies Borys nowym przyjacielem uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Wolsztynie

Następny

Trudna droga pani Mirki do trzeźwości

Ostatnie z

Płacą więcej

Taką informację uzyskali członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej Adamowo w Komorowie (gmina Wolsztyn). Wynika z niej, że opłaty

Światowy Dzień Uchodźcy

Warszawa, 20 czerwca 2022 r. Informacja prasowa Światowy Dzień Uchodźcy. Raport Centrum Edukacji Obywatelskiej: migracje oczami

Jubileusz księdza Marka

Prawdziwe powołanie jest jak drzewo pielęgnowane w ogrodzie Pana, przynosi dobre owoce. Ta parafraza myśli biblijnej

Z Józefowej parafii

13 czerwca w dniu wspomnienia św. Antoniego, w Parafii św. Józefa Opiekuna Kościoła Świętego w Wolsztynie,

0 0.00