Przez działanie oszusta straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych

4 mins read

21 maja policjanci Wydziału Kryminalnego wolsztyńskiej jednostki przyjęli zawiadomienie dotyczące oszustwa, którego ofiarą padła mieszkanka Starego Widzimia. W wyniku działania przestępcy kobieta straciła ponad 32 tysiące złotych.

Wszystko zaczęło się kilka dni wcześniej, kiedy kobieta chcąc zainwestować na giełdzie założyła konto na jednej z platform handlowych zajmujących się obsługą tego typu klientów. Następnego dnia odebrała telefon od mężczyzny, który przedstawił się, jako pracownik platformy. Rozmówca poinstruował kobietę, jak przelać z karty kredytowej na utworzone przez nią konto 250 dolarów. Poinformował też, że w najbliższym czasie skontaktuje się z nią przedstawiciel platformy i ustalone zostaną kwestie kolejnych inwestycji. Do zapowiedzianego kontaktu doszło już następnego dnia. Tym razem rozmówca zaproponował kobiecie pomoc w inwestycji w akcje amerykańskiej spółki zajmującej się handlem w Internecie.

Warunkiem było zainstalowanie przez inwestorkę na swoim komputerze programu do kierowania nim zdalnie, na co niestety się zgodziła. Był to wstęp do późniejszego oszustwa.

Mężczyzna poprosił kobietę, by ta zalogowała się na stronę swego banku, a następnie nakłonił ją do zaciągnięcia kredytu w kwocie 30.000 złotych, które miały zostać przeznaczone na zakup akcji. Zgodnie z zapewnieniem miało to przynieść kobiecie spore zyski. 

Z pozyskanych w ten sposób środków mężczyzna przelał na konto platformy, którą reprezentował 7.000 Euro tłumacząc kobiecie, że pieniądze wrócą na jej konto po trzech dniach.

Nazajutrz kobieta podejrzewając, że mogła paść ofiarą oszusta udała się do banku, w którym miała konto prosząc o wstrzymanie przelewu. Niestety okazało się, że transakcja została już przeprowadzona.

Tego samego dnia przedstawiciel platformy handlowej nieoczekiwanie skontaktował się z kobietą zapewniając ją, że wszystko jest w porządku i nie powinna martwić się o swoje pieniądze. Poprosił też, żeby rozmówczyni przesłała mu skany dokumentów potwierdzających jej tożsamość, czego finalnie kobieta nie zrobiła.

Kolejnego dnia mężczyzna ponownie skontaktował się z mieszkanką Starego Widzimia. Podczas rozmowy kobieta przekazała swemu rozmówcy, że oczekuje zwrotu pieniędzy na jej konto i rezygnuje z dalszych inwestycji. Mężczyzna przekonywał ją, że nie powodu do obaw, a zainwestowane środki zostaną podwojone. Zapewnił też, że skontaktuje się z nią następnego dnia. Gdy w wyznaczonym czasie kontakt okazał się niemożliwy kobieta powiadomiła policjantów o popełnionym na jej szkodę przestępstwie.

W sprawie wszczęte zostało postepowanie przygotowawcze. W przypadku ustalenia sprawcy może on trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Spektakl w kościele św. Józefa

Następny

Starosta uhonorował najlepszych absolwentów

Ostatnie z

Bez osłonek

Jaki był ten 2021 rok? Niektórzy z nas dokonują bilansu, wspominają najważniejsze wydarzenia. Wśród noworocznych życzeń

To był rok…

2021 rok był Rokiem Rodu Mielżyńskich. W listopadzie relacjonowałam spotkanie młodych historyków w Ostoi, w Chobienicach,

Czy wiecie, że…

Jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku, plac wokół kościoła farnego w Wolsztynie, nazywany był ,,cmentarzem przykościelnym”..?

0 0.00