Bez osłonek

7 mins read

W moich felietonach wyrażałam nadzieję, że w okresie pandemii ludzie zastanowią się nad życiem, co w nim jest najważniejsze. W tym okresie, gdy wielu ludzi zmagało się z chorobą, cierpiało w szpitalach z powodu koronawirusa, przeżywało śmierć bliskich, ujawniły się, niestety, także złe ludzkie instynkty. To w tym czasie wzywano do podpalania kościołów, przeszkadzano w nabożeństwach, obrażano, a nawet pobito duchownych. Nie przypuszczałam, że w wolnej Polsce powtórzą się tak drastyczne antykatolickie  wystąpienia.

13 maja przeżywaliśmy 40 rocznicę  zamachu na Papieża św. Jana Pawła II. Jak przypomniał w kazaniu arcybiskup Marek Jędraszewski (tak często atakowany), po wystąpieniu Papieża w Unesco w Paryżu (1980 roku), jeden z uczestników powiedział, że ,,Jan Paweł II wydał na siebie wyrok śmierci”. I tak niedługo się stało. 13 maja 1981 roku zamachowiec Ali Agca czterokrotnie strzelał do Papieża. Jan Paweł II przeżył. I przez następne lata kontynuował swoją misję w świecie. Podczas pielgrzymki do Polski poświęcił swoje homilie Dekalogowi (nie podobało się to niektórym mediom). W Poznaniu mówił do młodzieży 3 czerwca 1997 roku: ,,Drodzy chłopcy i dziewczęta, podążajcie z entuzjazmem swych młodych serc za Chrystusem. Tylko On może uciszyć lęk człowieka. Patrzcie na Jezusa głębią waszych serc i umysłów! On jest waszym nieodłącznym przyjacielem (…). Świat może być niekiedy groźnym żywiołem – to prawda – ale człowiek żyjący wiarą i nadzieją ma w sobie siłę Ducha, aby stawić czoło zagrożeniom tego świata. Piotr szedł po falach jeziora, choć było to przeciw prawu ciążenia, bo patrzył w oczy Jezusa. Gdy zwątpił, gdy stracił osobisty kontakt z Mistrzem, zaczął tonąć, i spotkał go wyrzut: Czemu zwątpiłeś, małej wiary?  (Mt 14,31) (…)”.

Co pozostało z nauczania Papieża? Co powiedziałby św. Jan Paweł II dziś na ataki w wolnej Polsce na Kościół? Bardzo cenił Radio Maryja.

Od początku powstania tego radia, atakowany był jego założyciel redemptorysta, dyrektor o. dr Tadeusz Rydzyk. W ciągu 30 lat działalności tego radia ukazało się ponad kilkadziesiąt tysięcy artykułów, w których nie brakowało pomówień, kłamstw dotyczących założyciela.

W ostatnich tygodniach obrońcy radia wystosowali pismo do prezydenta, wyrażając w nim swoje zaniepokojenie postępowaniem karnym, skierowanym przeciwko Fundacji Lux Veritatis, której założycielem jest o Tadeusz Rydzyk. A sprawę karną założyła międzynarodowa organizacja, w związku z rzekomym naruszeniem przez założycieli fundacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. To postępowanie jest bezpodstawne, ponieważ oskarżone osoby nie popełniły zarzuconego im czynu. Zgodnie z wymaganym prawem odpowiedziały na złożone zapytania tejże organizacji, co potwierdziły wcześniejsze decyzje organów wymiaru sprawiedliwości, które odmówiły wszczęcia postępowania oraz umorzyły postępowanie.

Oczywiście, postępowanie karne ma przede wszystkim zdyskredytować założyciela radia w opinii publicznej. Już sama sprawa karna, nagłaśniana w mediach, przynosi szkody. A o niechęci do dyrektora radia mogliśmy się przekonać także czytając wpisy na naszym Facebooku. Osoby odnoszące się z taką niechęcią do założyciela Radia Maryja nie mają pojęcia o dziełach, które w Toruniu stworzył. To radio ewangelizuje, „jest uniwersytetem, Wolną Europą”, takie opinie można usłyszeć od stałych słuchaczy. Do modlitwy w radiu włączają się nie tylko słuchacze z Polski, ale z całego świata m.in. Niemiec , USA, Francji, Australii, Norwegii czy Białorusi. 

Może warto wziąć przykład z wypowiedzi prof. Wolniewicza, który kilkanaście lat temu w telewizji publicznej przyznał, że powielał obiegowe opinie na temat Radia Maryja. Wreszcie zreflektował się i uświadomił sobie, że tego radia nie zna, ponieważ go nie słucha. Po trzymiesięcznym słuchaniu, doszedł do wniosku, że to radio jest niewygodne, ponieważ mówi prawdę. W przypadku założyciela Radia Maryja sprawdza się powiedzenie ,,Łatwiej znaleźć uznanie u obcych niż wśród swoich, najtrudniej zdobyć uznanie u rodaków”.

Na szczęście, w Polsce wielu rodaków docenia to, co w Toruniu stworzył ojciec Tadeusz Rydzyk.

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Przedszkole nr 3 zostanie rozbudowane

Następny

73 rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnie z

Dziś Dzień Dziadka

Dziadek, Leon Ratajczak, był bardzo ważną osobą w moim życiu. Zawsze można było na niego liczyć

Babcia na fajfie

Ludzie, no to mamy, co mamy. Dziadek zawsze tak trzeźwo myśli i teraz gada nam, że

0 0.00