Nadleśnictwo Wolsztyn poleca trasy edukacyjne oraz obiekty, gdzie można zatrzymać się i odpocząć.

5 mins read

Wiosna w pełni. To doskonały czas, aby wybrać się wraz z rodziną na wycieczkę do lasu. Aby poznać i zrozumieć las, nie wystarczy o nim czytać czy oglądać na fotografiach. Trzeba go zobaczyć na własne oczy, dotknąć i posłuchać. Dlatego tak ważne jest prowadzenie edukacji w terenie. Las jest otwarty dla wszystkich ludzi w każdym wieku. Wybierając się do lasu, powinieneś się odpowiednio przygotować. Jakie ubrania do lasu?

Ubranie na leśną podróż, powinno być nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne. Chcąc się uchronić przed ukąszeniem owadów np. kleszczy, należy nosić okrycie głowy oraz odzież zakrywającą jak największą powierzchnię ciała( długie rękawy, długie nogawki, pełne buty). Warto również skorzystać z dostępnych na rynku preparatów odstraszających.

Nadleśnictwo Wolsztyn poleca trasy edukacyjne oraz obiekty gdzie można zatrzymać się i odpocząć. Bardzo interesująca jest np. ścieżka przyrodniczo- leśna ,,Bagno Chorzemińskie”. Ścieżka położona na terenie Leśnictwa Nowe Tłoki, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu „Bagno Chorzemińskie”.

Do ścieżki można dojechać szosą (trasa Wolsztyn – Nowy Tomyśl a następnie wg. drogowskazów w kierunku na Ruchocki Młyn) (odległość od Wolsztyna wynosi ok. 4 km). Na miejscu znajduje się parking oraz wiata z ławkami. Ścieżka przeznaczona jest dla grup młodzieży i dorosłych oraz turystów indywidualnych. Przedstawia ciekawe elementy środowiska przyrodniczego. Prezentuje pracę leśników i fragment ich działań mających na celu zachowanie i ochronę środowiska leśnego.

Wiata w leśnictwie Stefanowo (Perzyny).
Ścieżka przyrodniczo-leśna. Nad Jeziorem Mącznym.

Na trasie ścieżki wyznaczono 15 przystanków tematycznych prezentujących najciekawsze jej punkty, m.in.: grupę pomnikowych sosen, fazy rozwojowe drzewostanu, obiekty ochrony pożytecznej fauny, urządzenia łowieckie, dostrzegalnię przeciwpożarową. Przygotowano dwa warianty trasy: krótszy dla dzieci młodszych, oznaczony w terenie kolorem🟡 żółtym, długości 2 km oraz dłuższy dla młodzieży i dorosłych, oznaczony w terenie kolorem🟢 zielonym, dł. 5 km.

Leśne pole biwakowe- Leśnictwo Kopanica
Leśne Pole Biwakowe- Leśnictwo Kopanica

Rezerwat przyrody ,,Bagno Chorzemińskie” został utworzony w 1959 roku. Zajmuje powierzchnię 3,92 ha. Chroni ciekawe torfowisko przejściowe, położone w bezodpływowej niecce, otoczonej sosnowymi borami. W runie można spotkać rzadkie gatunki roślin tj. wełnianka pochwowata, bagno zwyczajne, żurawina błotna i bagnica torfowa. Ścieżka przyrodniczo-leśna „Nad Jeziorem Mącznym”.

Leśne Pole Biwakowe- Leśnictwo Kopanica
Miejsce na rozpalenie ogniska
Ścieżka przyrodniczo-leśna. Nad Jeziorem Mącznym.

Ścieżka położona na terenie Leśnictwa Stefanowo nad malowniczym Jeziorem Mącznym. W sąsiedztwie ścieżki przebiega szosa Perzyny – Nowa Wieś Zbąska umożliwiając tym samym dogodny dojazd (odległość od wsi Perzyny wynosi ok. 1,5 km). Na miejscu znajduje się parking i wiata z ławkami. Trasa ścieżki długości ok. 3 km, oznaczona w terenie kolorem🟡 żółtym, tworzy pętlę wokół Jeziora Mącznego. Na trasie ścieżki wyznaczono 12 przystanków tematycznych opisujących m.in.: piętrową budowę lasu, gatunki obce w lasach, sposoby odnowienia i ochrony lasu, urządzenia łowieckie (lizawki, paśnik).Wiaty edukacyjne udostępniane są turystom bezpłatnie, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w biurze Nadleśnictwa Wolsztyn lub pod numerem telefonu 68 384 21 46.

Bartek Sadowski-Brychcy

Ścieżka przyrodniczo-leśna. Nad Jeziorem Mącznym.
Kamień Pielgrzyma
Nowa wiata. Leśnictwo Nowe Tłoki

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Dąb Jan w Podborowie koło Kopanicy jest pomnikiem przyrody

Następny

Trwa odbudowa pomostów w parku

Ostatnie z

Dziś Dzień Dziadka

Dziadek, Leon Ratajczak, był bardzo ważną osobą w moim życiu. Zawsze można było na niego liczyć

Babcia na fajfie

Ludzie, no to mamy, co mamy. Dziadek zawsze tak trzeźwo myśli i teraz gada nam, że

0 0.00