Ksiądz Marcin – katecheta, muzyk, twórca zespołu ,,Dilerzy Miłości”

8 mins read

Ksiądz Marcin Lewandowski od 15 grudnia 2017 roku posługuje w parafii św. Józefa w Wolsztynie. Ówczesny proboszcz ks. kanonik Jan Polec powierzył mu opiekę duszpasterską młodzieży. Dla księdza Marcina nie było to nowe zadanie, ponieważ w poprzednich parafiach – Śremie, Rakoniewicach, Gostyniu pracował z młodzieżą. 

Józefowi parafianie już wkrótce poznali talenty muzyczne nowego wikarego. Mieliśmy okazję posłuchać zespołu, w którym śpiewał i grał na perkusji ….

O tym i nie tylko rozmawiam z księdzem Marcinem.

– Wraz z młodzieżą tworzymy muzykę i przez śpiew wielbimy Pana Boga. Ze względu na pandemię nie ma koncertów, ale muzykujemy i nagrywamy płytę. Wcześniej publikowaliśmy  teledyski, które można znaleźć w Internecie. Na płycie wydaliśmy utwory naszego zespołu ,,Dilerzy miłości”, a w czerwcu planujemy wydać pełen ,,krążek” (dziesięć utworów).

Kto tworzy muzykę, pisze teksty?  

To dzieło młodzieży, działającej w ramach Duszpasterstwa Młodzieży. W duszpasterstwie działa sekcja muzyczna. Przygotowujemy sceny teatralne, pantomimę. W formie światło- cień wystawiliśmy spektakl w czasie  Triduum Paschalnego. 23 maja, w dniu Zesłaniu Ducha Świętego, wystawimy również spektakl w konwencji światło-cień. Zamkniemy nim okres wielkanocny. Mało mówi się o działaniu Apostołów. Chciałbym, aby ta sztuka uświadomiła, że wszyscy jesteśmy posłani, tak jak oni, by głosić Ewangelię.

,,Dilerzy Miłości”, to zaskakująca nazwa zespołu. Skąd taki pomysł?

– Bóg jest miłością i chcemy tę miłość przekazywać przez muzykę  i śpiew, często w formie rapu. Dilerzy kojarzą się z rozprowadzaniem narkotyków niosących śmierć, a my chcemy nieść miłość samego Boga. Naszą twórczość muzyczną, po wydaniu płyty, będzie można znaleźć na platformach muzycznych Spotify, Tidal.

Zorganizował ksiądz również wakacje dla młodzieży.

– Byliśmy we Włoszech razem z duszpasterstwem ,,Źródło” z Gostynia.Tam nagrywaliśmy scenki do naszego klipu ,,Będziesz ze mną”

O przygotowaniach do tych  wakacji wiedzieli parafianie i wspierali poprzez zakup wieńcy adwentowych, rogali, kremówek, a nawet tomiku poetyckiego księdza pt.,,Zaćmienie”. Po jego przeczytaniu domyśliłam się, że to ksiądz Marcin jest głównie autorem tekstów piosenek.

W tym roku też ksiądz planuje wyjazd z młodzieżą podczas letnich ferii. 

– Planujemy wyjazd do Gołoborza (Świętokrzyskie).

Pracuje ksiądz jako katecheta w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie. Dziś niełatwo być nauczycielem religii.

– Zawsze na początku roku szkolnego zachęcam młodzież do pisania pytań, do księdza, oczywiście anonimowo. A potem dyskutujemy, rozmawiamy o ich problemach.

Jak postrzega ksiądz młodzież?

– Na pewno jest zagubiona we współczesnym świecie. System wartości w rodzinie został zachwiany. Mają na to wpływ środki masowego przekazu. Nadzieją jest to, że młodzież jest ciekawa świata i poszukująca ponadczasowych wartości. Nie zawsze ulega obecnym trendom.  O tym, że młodzież jest poszukująca świadczy nasze duszpasterstwo. Ta młodzież ma relacje z Kościołem i Panem Bogiem.

Atmosfera wokół Kościoła i księży wytworzona przez niektóre media, nie jest sprzyjająca duszpasterzom.

– Przecież wśród 12 apostołów był Judasz, który zdradził swoje powołanie. To nie znaczy, że mamy rezygnować z tego powodu, z naszej osobistej relacji z Chrystusem, ze wspólnoty Kościoła. Spośród Apostołów nie tylko Judasz zdradził Chrystusa. Piotr zaparł się Go trzykrotnie. Pozostali Apostołowie, poza Janem, uciekli spod krzyża. Każdy z nas wierzących doświadcza biedy grzechu.

Czy ta nagonka na Kościół i księży  wpłynęła na frekwencję uczniów na lekcjach religii?

– Nie tak jak w dużych miastach. W lekcjach religii uczestniczą ci, w których rodzinach przekazuje się wartości, tradycję i rozumie się potrzebę bycia w Kościele i pogłębiania relacji z Jezusem.

Ksiądz zapowiedział wydanie, w najbliższym czasie publikacji,  w której zamieścił pytania zadane przez uczniów w różnych szkołach, w ciągu ostatnich kilku lat, a także swoje odpowiedzi na nie.

Proszę księdza zawsze pytam duchownych, o to, kiedy poczuli powołanie do kapłaństwa.

– Mając 5 lat powiedziałem – ,,tato chcę być księdzem”.  Po święceniach ojciec przypomniał mi ten fakt. W 7 albo 8 klasie zacząłem poważnie myśleć,  by zostać kapłanem. W liceum rozeznawałem swoją drogę, aby po maturze wstąpić do seminarium.

Z pewnością,  poza wspomnianą publikacją, ma ksiądz także inne plany….

– We wrześniu mamy zamiar w Wolsztynie zorganizować  Dni Wspólnot Archidiecezji Poznańskiej skierowanej do młodzieży. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej.

Dziękuję za rozmowę, życzę realizacji tego zamierzenia.

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Wspominamy Stefana Bratkowskiego, ojca prasy lokalnej

Następny

Wypadek 11-letniego rowerzysty

Ostatnie z

Dziś Dzień Dziadka

Dziadek, Leon Ratajczak, był bardzo ważną osobą w moim życiu. Zawsze można było na niego liczyć

Babcia na fajfie

Ludzie, no to mamy, co mamy. Dziadek zawsze tak trzeźwo myśli i teraz gada nam, że

0 0.00