Powstanie drugi punkt szczepień

4 mins read

Dyrektora SPZOZ pana Karola Mońko poprosiłam o przedstawienie obecnej sytuacji zarówno w szpitalu jak i związanej ze szczepieniami na covid-19.

– Od początku mamy bardzo wielu pacjentów. Działamy pełną parą i realizujemy zadania nałożone przez NFZ. Dodatkowo zobowiązani przez wojewodę, otworzyliśmy ponownie 18 stycznia 25-łóżkowy oddział covidowy oraz 5-łóżkowy oddział do intensywnej terapii dla chorych zakażonych covid-19. Oprócz tych zadań od 30 grudnia 2020 roku uruchomiliśmy węzłowy punkt szczepień przeciw covid-19 dla medyków (grupy 0), przekształcony później w punkt szczepień populacyjnych dla osób starszych (80+, 70+), nauczycieli i pensjonariuszy DPS. Nadal kontynuujemy szczepienia populacyjne mieszkańców różnych grup wiekowych. Na dzisiaj zaszczepiliśmy ponad siedem tysięcy osób i szczepimy w zależności od dostępności szczepionek. Na 19 kwietnia będzie gotowy nowo uruchomiony punktu szczepień masowych, gdzie dziennie planujemy zaszczepić 300 osób, w zależności od dostępności szczepionek i chętnych. To będzie dodatkowy punkt szczepień przygotowany wspólnie z samorządem powiatowym przy ul. Wschowskiej.
Słyszałam, że wojewoda wielkopolski zobowiązał samorządy do utworzenia nowych punktów szczepień. Jak dowiedziałam się z przekazanych informacji, w Wielkopolsce powstanie 70 punktów szczepień spełniających wszelkie normy.

– Wojewoda wielkopolski zobowiązał Jednostki Samorządu Terytorialnego do utworzenia punktów szczepień masowych, a ich liczbę uzależnił na danym terenie od założenia, że w ciągu 25-tygodni populacja mieszkańców będzie całkowicie zaszczepiona.
Czy na naszym terenie podczas trzeciej fali epidemii wzrosła liczba zachorowań na covid-19?

– Wydaje mi się, że nie ma wzrostu. Ale przebieg choroby pacjentów zakażonych covid-19 jest znacznie cięższy i grupa wiekowa pacjentów jest też znacznie niższa niż w poprzedniej fali. Chorują znacznie młodsze osoby. Obserwujemy dramatyczny przebieg choroby, szczególnie u ludzi młodych.
Jaki ma pan w tej chwili największy problem?

– Spłata kredytów inwestycyjnych w wysokości 8 milionów złotych (250 tysięcy złotych miesięcznie). Zakończyliśmy proces usprzętowienia szpitala, a ukoronowaniem tego jest rozpoczęcie od początku kwietnia badań przy pomocy całkowicie cyfrowego aparatu RTG płucno-kostnego. Aparat wykonuje zdjęcia w najwyższej rozdzielczości i trafiają one natychmiast do wewnętrznej sieci szpitala, w każdym jego miejscu. Lekarze te zdjęcia mogą obejrzeć przy pomocy programu komputerowego Eskulap i podejmować dzięki temu właściwe decyzje terapeutyczne.
Ile kosztował aparat RTG i kto go finansował?

– Finansował go samorząd powiatowy, a koszt wyniósł 943 tysiące 98 zł i 17 groszy.
Dziękuję za rozmowę.

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Rok Rodu Mielżyńskich

Następny

Dzieci też chorują na covid-19

Ostatnie z

Zawody latawcowe

Dziś, w niedzielę, na lądowisku w Powodowie odbyły się zawody latawcowe.

Piękna jest Polska

O tym, że Polska jest piękna nie trzeba przekonywać. Skończyło się lato, zostały wspomnienia z krajowych

0 0.00