Bez osłonek

7 mins read

Bardzo sobie cenię teksty pana Włodzimierza Chrzanowskiego publikowane w „Głosie Wolsztyńskim” od 1990 roku. Na str. 28 publikujemy kolejny artykuł pt. „Uporczywa terapia, czy prawo do godnej śmierci?”, w którym pan Włodzimierz odniósł się do sondy (publikowanej w „Głosie” w nr 2/2021) dotyczącej postępowania w sprawie chorego Polaka w brytyjskim szpitalu.
Z wypowiedzi autora wynika, że zastosowanie uporczywej terapii nie zawsze jest właściwe. Jednakże w przypadku naszego rodaka nie zastosowano uporczywej terapii, a wręcz świadomie go zagłodzono. Nie pojono go i zaprzestano żywienia.


Postępowania polskiego rządu, by przewieźć Polaka do kliniki w Polsce, nie dały rezultatu. Nie pomogło też nadanie choremu statusu dyplomatycznego, aby go ratować. Nie dopuszczono do chorego konsula, co jest wbrew prawu międzynarodowemu.
W programie Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać” prof. Jan Talar powiedział, że Polak w szpitalu oddychał samodzielnie, reagował na bodźce. Profesor przyznał, że od lat 70. wybudził tysiąc osób, które były w gorszym stanie. Te osoby dziś normalnie funkcjonują, skończyły studia i założyły rodziny.
Polecam wspomnianą audycję Jana Pospieszalskiego, podczas której wypowiadali się różni specjaliści (https://vod.tvp.ino/video/warto-rozmawiac,25012021,51649746)
Chciałam podkreślić, że ten młody człowiek, po nieszczęśliwym wypadku nie był poddany w brytyjskim szpitalu uporczywej terapii. Definicję uporczywej terapii wypracowała w dniu 29 czerwca 2008 roku w formie konsensusu Polska Grupa Robocza ds. Problemów Etycznych Końca Życia podczas II Seminarium Ekspertów.

W relacji z konferencji prasowej na wolsztyńskim Rynku (patrz strona 12) wynika, że Lewica Zachodniej Wielkopolski interesuje się lekcjami religii, która w czasach komunistycznych już raz została wyprowadzona ze szkół. Jej powrotu domagali się członkowie „Solidarności” a po 1989 roku ludzie, którzy zdawali sobie sprawę, jak ważna jest lekcja religii w wychowaniu młodego człowieka.

Członkowie Lewicy Zachodniej Wielkopolski pewnie nie orientują się, ile robi Kościół dla społeczeństwa, ile codziennie obiadów wydają zakony w Polsce. Metropolita Poznański arcybiskup Stanisław Gądecki poinformował, że w Poznaniu cztery klasztory wydają ponad tysiąc posiłków dziennie. Ponadto członkowie lewicy nie wiedzą o działalności Caritas, dlatego przypomnieliśmy sprawozdanie z okresu trzech lat (patrz strona 22 i 23). Takie oddziały Caritas istnieją także w naszym mieście, przy parafii farnej i Św. Józefa Opiekuna Kościoła Świętego.
Na tej konferencji matka niepełnosprawnego dziecka użalała się, że osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko nie mogą pracować. Zadzwoniłam do rzecznika Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pani Małgorzaty Czerepak i zapytałam o to (słysząc wcześniej w telewizji, że rząd rozważa zezwolenie na pracę opiekunów osób niepełnosprawnych). Potwierdziła to pani rzecznik i stwierdziła także, że rząd analizuje tę sprawę i powiedziała, że świadczenia rentowo-emerytalne są za te osoby przekazywane do ZUS.


Z ubolewaniem patrzyłam (na nagranie filmowe) jak niepełnosprawny, młody człowiek, tak jak pozostali czytając z kartki (miał problemy z wymową) opowiadał się za aborcją dla kobiet bez kompromisu.
Na konferencji przedsiębiorca z Opalenicy powiedział, że do każdej gminy złożył stosowny projekt uchwały do rozpatrzenia o zwolnieniu przedsiębiorców z opłat ze sprzedaży alkoholu. Poinformował, że gmina Wolsztyn już pracuje nad tą uchwałą. I rzeczywiście Rada Miejska dostosowała się do propozycji lewicy i 24 lutego na Sesji Miejskiej ją uchwaliła.
Poparłabym każdą inną ustawę, proponującą pomoc przedsiębiorcom, np. zwolnienie z podatku gruntowego (w całości), ale nie tę uchwałę. Alkoholizm jest dużym problemem w Polsce. W 2020 roku na alkohol wydano 40 miliardów złotych. Za to można by wybudować 100 tysięcy mieszkań.

W latach 90. systematycznie podawaliśmy sumy wydawane w naszej gminie Wolsztyn na alkohol. Niestety, od kilkunastu lat takich danych nie możemy uzyskać. W ciągu 30 lat publikowaliśmy wyznania wielu alkoholików.
Niedawno jeden z alkoholików (trzeźwy od sześciu lat) przyznał, że on, jak i jego koledzy nie uważali piwa za alkohol. Śmiali się z tych, którzy im to uświadamiali. A piwo nieustannie się reklamuje w telewizji. Alkohol sprzedaje się nawet na stacjach benzynowych. Na Litwie obowiązuje zakaz reklamy alkoholu.
Jak wynika z naszych publikacji, wielu alkoholików swój pierwszy kieliszek wypija w szkole podstawowej. Czy ktoś obliczył, ile nieszczęść wydarzyło się z powodu zachowań alkoholików. Ile nieszczęśliwych było i jest z tego powodu rodzin, ile jest tragedii dzieci, matek i ojców alkoholików. Ile osób zginęło na polskich drogach w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców.
Ksiądz kardynał Stefan Wyszyński, nazywany apostołem trzeźwości, uważał, że brak trzeźwości jest podstawowym wrogiem rodziny i Narodu, który nazywał rodziną. Alkohol to klęska wychowawcza, gospodarcza i narodowa.

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Cuda się zdarzają

Następny

Sztuczna wołowina na stole…

Ostatnie z

Zawody latawcowe

Dziś, w niedzielę, na lądowisku w Powodowie odbyły się zawody latawcowe.

Piękna jest Polska

O tym, że Polska jest piękna nie trzeba przekonywać. Skończyło się lato, zostały wspomnienia z krajowych

0 0.00